• info@dursunlarhavalandirma.com
  • 0507 496 61 11

Havalandırma Sistemleri Nedir

Havalandırma Sistemleri Nedir

Genellikle iş yerlerindeki oluşan kirli havanın ısıtmadan ya da ısıtılarak, doğal akımın da yardımı ile yer aldığı ortamdan havanın emilmesi ile dışarı atılmasına, bununla birlikte ortama daha temiz hava verilmesi amacıyla kullanılan sistemlere havalandırma sistemi denir.
 
Havalandırma sistemleri fazlasıyla pratik olup güvenli bir çalışma ortamı sağlaması için de buhar, toz ve duman gibi kirlerin ortamdan uzaklaştırılması için kullanılmaktadır. Ortamı havalandırılması için pencerenin açılmasının çok yeterli olmadığı anlarda körük ve fanlardan da yararlanılmalıdır.
 
Sabir bir hızda havanın taşınarak, havayı kötü eden istenmeyen kirleticilerin o yerden uzaklaştırılması için kullanılmakta olan havalandırma sistemleri, çeşitli iş yerlerine ya da mekanlara göre de özel olarak tasarlanmaktadır.
 
Havalandırma Sistemleri Ne İşe Yarar?
 
Havalandırma sistemleri genel anlamda içerideki kötü havanın arıtılmasını sağlayarak içeriye daha iyi havanın girişini gerçekleştirmektir. Buna göre havalandırma sistemlerinin ne işe yaradığını şöyle özetlemek mümkündür:
 
Ortamın havasını yenilemek,
 
Kirleticilerin seyreltilmesi,
 
Kirleticilerin seyreltilmesi,
 
Yangın ve patlama gibi durumları ortadan kaldırmak,
 
Sürekli taze hava sağlamak,
 
Bu gibi özellikleri bulunan havalandırma sistemlerinin özellikle sanayi gibi yerlerde çalışmalarını sürdüren dükkânlar, iş yerleri için gerekli olduğunu söylemek mümkündür. Havalandırma sistemlerinin olmadığı ve ağır kötü havanın bulunduğu yerlerde insan sağlığının tehdit altında olduğu da bilinmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak ve iş yerlerinde daha iyi havayı oluşturmak için havalandırma sistemlerinin kullanılması önerilir.
 
Havalandırma Sistemleri Hangi İş Yerleri İçin Uygundur
 
Havalandırma sistemleri; başta üretim tesisleri olmak üzere imalathaneler ve gıda sektörü için de hizmet vermektedir.
 
Hemen her sektörde çok rahat biçimde kullanılabilecek havalandırma sistemler kurumsal ya da bireysel olarak tercih edilebilir. Her türlü ortam için uygun olan havalandırma sistemleri tüm ihtiyaçları da karşılamaktadır.