• info@dursunlarhavalandirma.com
  • 0507 496 61 11

Toz Toplama Sistemleri

Toz Toplama Sistemleri

Çoğu sektörde ortaya çıkan toz bulutu, duman, metal buharı ve gaz şeklinde ortaya çıkan, insanları rahatsız eden görüntülerin yok edilmesi için havanın arındırılması ve temiz tutulması gerekmektedir. Buna göre toz toplama sistemlerinin kullanılması önerilmektedir. Çünkü toz toplama sistemleri, çalışma alanında meydana gelen toz bulutu, duman ve gaz yoğunluğu gibi çeşitli kötü gazların yayılması insanların sağlığına da olumsuz etkilemektedir. Havalandırma sistemleri arasında yer alan ve fazlasıyla ihtiyaç duyulan toz toplama sistemlerini özellikle endüstri alanlarında kullanmak daha önemlidir. Çünkü bu gibi sektörlerde havanın daha yoğun ve kötü olduğu bilinmektedir. 
 
Toz toplama sistemleri daha çok endüstri alanlarında kullanılmaktadır. İnsan hareketleri ve makinelerin çalışmasına bağlı olarak yüksek oranda oluşan toz bulutu insan sağlığını fazlasıyla etkilemektedir. Gerek çalışan kişilerin sağlığı gerekse de müşterilerin sağlığı açısından, hem de daha verimli bir çalışma durumu olması açısından toz toplama sistemleri kullanılmalıdır.
 
Toz Toplama Sistemleri Nasıl Kullanılır
 
Çeşitli endüstri ve buna benzer sektörlerde yapılan işler sonucunda meydana gelen toz ve kir ortama daha fazla yayılmadan oluşma noktasında toz toplama sistemleri tarafından emilerek atılmaktadır. Böylelikle işçiler tarafından solunan hava daha temiz hale getirilir ve ortam sağlıklı olur. İş ortamı içerisinde oluşmakta olan zararlı kirleticiler toz toplama sistemleri tarafından sisteme çekilir ve toz tutucu filtrelere aktarılır. Bu filtreler yardımı ile zararlı hava kirleticileri tutarak havanın daha temiz olmasını sağlamaktadır.
 
Birçok sektörde havanın kirlendiği görülmektedir. Buna göre çimento fabrikaları, demir çelik fabrikaları, ark ocakları, yüksek fırınlar, enerji tesisleri, sinter tesisleri, kömür yatakları, limanlarda yer alan gemilerde ve toz ham madde dolumları esnasında tozlar oluşmaktadır.